Wycieczka do oczyszczalni ścieków PDF Drukuj
Semestr zimowy w projekcie EKOLOGIA to praca nad żywiołem WODA. Na zajęciach uczniowie sprawdzili stan chemiczny wody w Bobrze, stawach i zbiornikach miejskich. Przeliczali zużycie wody w różnych aspektach życia codziennego /ile do czego, ile na 1 osobę w domu, w szkole/. Poznali zagrożenia wynikające z działalności ludzkiej, wypracowali sobie świadomość ekologiczną. Wiedzą już, dlaczego musimy dbać o zasoby wody na Ziemi.

Domknięciem pracy nad tym żywiołem była wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Bolesławcu. Większość z nas była tam pierwszy raz. Pani inżynier, pracownik oczyszczalni oprowadziła nas po obiekcie i pokazała nam cały proces oczyszczania, od momentu wpłynięcia ścieków do chwili wypuszczenia czystej wody do rzeki Bóbr.

Co nas pozytywnie zaskoczyło:
- nigdzie nie poczuliśmy oczekiwanego smrodku ścieków  ,
- wszędzie było sterylnie czysto,
- woda wypływająca z oczyszczalni podnosi klasę wody w Bobrze z drugiej na pierwszą,
- oczyszczalnia oprócz wody produkuje biogaz, jest samowystarczalna energetycznie.

Zdjęcia ze strony http://www.pwik.boleslawiec.pl/219,oczyszczalnia-boleslawiec.html
 
Zajęcia terenowe w Projekcie Ekologia PDF Drukuj
W środę, 11 kwietnia 2012 r. przyjechał do naszej szkoły pan Michał Godek, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego i przeprowadził z uczestnikami projektu EKOLOGIA zajęcia terenowe. Po krótkim pokazie i wykładzie o przyczynach zanieczyszczenia powietrza i jego wpływie na choroby drzew, wyszliśmy w teren.
Przy pomocy profesjonalnych czujników określiliśmy podstawowe parametry klimatyczne. Poznaliśmy podstawowe metody badawcze i dokonaliśmy pomiarów m.in. przyrządem do badania wilgotności. Badaliśmy prędkości wiatru, mierzyliśmy temperaturę powietrza.

Potem zbadaliśmy stan zdrowia jednego ze świerków na terenie szkoły metodą stosowaną przez dendrologów do szacowania stanu zdrowia drzew i do szacowania szkód spowodowanych kwaśnymi deszczami. Drzewa na terenie naszej szkoły mamy zdrowe.
Jesteśmy bardzo pomysłowi, w każdych warunkach damy sobie radę. Tak robiliśmy notatki:
Opracowała:Ewa Mieniek
 
Kamera on-line - szpaki PDF Drukuj


JEŚLI KAMERA NIE DZIAŁA - ZAPRASZAMY W INNYM CZASIE
Od dziś będzie można na żywo oglądać życie szpaków w budce lęgowej, znajdującej się na terenie naszego gimnazjum. Już w ubiegłym roku uczniowie mogli w ten sposób (w telewizorze znajdującym się w szkole), poznawać cały proces zakładania gniazda, składania i wysiadywania jaj, wyklucia się piskląt, ich karmienia, a na koniec opuszczenia gniazda.
W tym roku chcemy tą dobrą nowiną podzielić się ze wszystkimi internautami.
Życzymy miłych doznań.
Więcej…
 
Gimnazjaliści posłami na sejm PDF Drukuj
Uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu Martyna Stasiak i Karol Lisiecki zostali posłami XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Podjęli się zorganizowania ciekawej debaty oksfordzkiej, w trakcie której uczestnicy dyskutowali na temat roli Samorządu Uczniowskiego.
Opiekunką projektu była pani Anna Gorzkowicz, przygotowaniem materiału filmowego wspierał uczniów pan Szymon Głogowski.

Organizacją XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zajmuje się Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej - program „Młodzież w działaniu”.
 
Ocalić od zapomnienia – Sybiracy…- Katyń PDF Drukuj
Dzień 13 kwietnia był dniem szczególnym, ponieważ właśnie wtedy doszło do drużynowej rywalizacji szkół podstawowych i gimnazjalnych w III BOLESŁAWIECKIM KONKURSIE HISTORYCZNYM „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy…- Katyń.” Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec, honorowym patronatem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz bolesławieckiej Księgarni Papirus, która ufundowała książki dla zwycięzców i bibliotek szkolnych. Pozwolą one poszerzyć uczniom wiedzę o Sybirakach i Zbrodni Katyńskiej.

Więcej…
 
Dzień Otwarty Szkoły PDF Drukuj
W sobotę 31 marca 2012 roku nasze gimnazjum odwiedzili uczniowie ze szkół podstawowych, którzy dzięki tej wizycie mieli okazję poznać uczniów, nauczycieli oraz nasze osiągnięcia i umiejętności. Liczymy na to, że dzięki temu, co zobaczyli, podejmą decyzję, że od września będą uczniami GS 2.

Przez dwie godziny uczniowie klas szóstych i ich rodzice mogli :
-obejrzeć przedstawienie „Kopciuszka” w języku angielskim w wykonaniu uczniów klas I d, II a i III b (pod opieką pań: Ewy Skrzypczyńskiej i Agnieszki Gerwatowskiej),
- uczestniczyć w debacie oksfordzkiej klas II a, II f i III b, której teza brzmiała: Pieniądz rządzi życiem ludzi, przygotowanej przez panią Małgorzatę Janowską,
- wziąć udział w lekcjach chemii pani Iwony Masłowskiej„Czary-mary nie do wiary" w klasach III c i III g oraz w lekcji biologii pani Doroty Marusiak „W poszukiwaniu chloroplastów",
- przeczytać najnowszy numer szkolnej gazetki „Dwójeczka”, pod redakcją pań Marioli Kozioł, Aleksandry Szylin oraz Urszuli Ilczyny,
- uczestniczyć w zajęciach sportowych w siłowni uczniów klasy III c z panem Łukaszem Medyńskim i II b z panem Tomaszem Markowskim, obejrzeć stoiska charakteryzujące wybrane kraje europejskie anglojęzyczne i niemieckojęzyczne, przygotowane przez I d, II a, III a, III b, III f - klasy prowadzone przez panie: Olgę Markiewicz, Igę Mularską, Agnieszkę Gerwatowską i Ewę Skrzypczyńską,
- spróbować tortu Sachera i innych przysmaków wykonanych przez kl.III f i III e pod opieką pań Olgi Markiewicz i Igi Mularskiej,
- zwiedzić w bibliotece wystawę przygotowaną przez panie Mariolę Kozioł i Aleksandrę Szylin. Zaprezentowano na niej prace uczniów klas I a, I c, I e, II c, II d, II e, II f, III a, na zajęciach pań: Urszuli Ilczyny, Iwony Masłowskiej, Katarzyny Sulik, Aleksandry Szylin, Elżbiety Biedrawy, Małgorzaty Janowskiej oraz Agnieszki Gerwatowskiej,
- podziwiać kroniki szkolne prowadzone przez panie Mariolę Kozioł i Aleksandrę Szylin,
- obejrzeć scenki o korzyściach płynących z nauki języków obcych (lub perypetiach wynikających i ich nieznajomości), przygotowane przez uczniów klas trzecich pod opieką pań Olgi Markiewicz oraz Igi Mularskiej.

Spotkanie zakończyła pani dyrektor Maria Subik, która żegnając gości, wyraziła nadzieję, że z większością uczestników zobaczy się już wkrótce na rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy byli przewodnikami, jak również przygotowali ciekawe lekcje, pokazy, wystawy i spektakle.
 
<< Początek < Poprzednia 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Następna > Ostatnie >>

Sukcesy Gimnazjum nr 2 w Bolesławcu

 

Nasze projekty od 2010 roku

V OGÓLNOPOLSKI ZJAZD
DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK
ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ,
NOSZĄCYCH IMIONA
UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU

czytaj więcej>>

PROGRAM ZJAZDU>>

ZJAZD - relacja

ZJAZD - załącznik

KRONIKA v ZJAZDU>>

Telefon zaufania

dla uczniów, rodziców i nauczycieli