Projekt "Ekologia"


Zajęcia terenowe w projekcie Ekologia PDF Drukuj

W środę, 11 kwietnia 2012 r. przyjechał do naszej szkoły pan Michał Godek, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego i przeprowadził z uczestnikami projektu EKOLOGIA zajęcia terenowe. Po krótkim pokazie i wykładzie o przyczynach zanieczyszczenia powietrza i jego wpływie na choroby drzew, wyszliśmy w teren. /zdjęcie – w klasie /

Przy pomocy profesjonalnych czujników określiliśmy podstawowe parametry klimatyczne. Poznaliśmy podstawowe metody badawcze i dokonaliśmy pomiarów. /zdjęcia
1. Przyrząd do badania wilgotności
2. Badanie prędkości wiatru
3. Mierzymy temperaturę pow. /

Potem zbadaliśmy stan zdrowia jednego ze świerków na terenie szkoły metodą stosowaną przez dendrologów do szacowania stanu zdrowia drzew i do szacowania szkód spowodowanych kwaśnymi deszczami. Drzewa na terenie naszej szkoły mamy zdrowe. /zdjęcie – badamy drzewo/

Jesteśmy bardzo pomysłowi, w każdych warunkach damy sobie radę. Tak robiliśmy notatki:

 
Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Bolesławcu PDF Drukuj

Semestr zimowy w projekcie EKOLOGIA to praca nad żywiołem WODA. Na zajęciach uczniowie sprawdzili stan chemiczny wody w Bobrze, stawach i zbiornikach miejskich. Przeliczali zużycie wody, w różnych aspektach życia codziennego /ile do czego, ile na 1 osobę w domu, w szkole/. Poznali zagrożenia wynikające z działalności ludzkiej, wypracowali sobie świadomość ekologiczną. Wiedzą już dlaczego musimy dbać o zasoby wody na Ziemi.
Domknięciem pracy nad tym żywiołem była wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Bolesławcu. Większość z nas była tam pierwszy raz. Pani inżynier, pracownik oczyszczalni oprowadziła nas po obiekcie i pokazała nam cały proces oczyszczania, od momentu wpłynięcia ścieków do chwili wypuszczenia czystej wody do rzeki Bóbr.

Co nas pozytywnie zaskoczyło:
- nigdzie nie poczuliśmy oczekiwanego smrodku ścieków,
- wszędzie było sterylnie czysto,
- woda wypływająca z oczyszczalni, podnosi klasę wody w Bobrze z drugiej na pierwszą,
- oczyszczalnia oprócz wody produkuje biogaz, jest samowystarczalna energetycznie.

Zdjęcia ze strony http://www.pwik.boleslawiec.pl/219,oczyszczalnia-boleslawiec.html

 
Zbiórka ziarna dla zimujących ptaków PDF Drukuj

Organizujemy w naszej szkole zbiórkę żywności dla zimujących ptaków.
Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych – niskiej temperatury i opadów. Lot aktywny wymaga wiele energii, a równocześnie nie pozwala na gromadzenie wewnątrz ciała znacznych zapasów. Dlatego dla ptaków, zwłaszcza tych małych, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie.
Ptaki, które spotykamy koło naszej szkoły, chętnie zjedzą z naszego karmnika nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa, pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku. Nie pogardzą również wszelkiego rodzaju orzechami drobno siekanymi, jabłkami czy rodzynkami.

Prosimy o przyniesienie darów, które należy złożyć u panów woźnych.

Akcja trwa do połowy stycznia. Nagrodą dla najlepszej klasy będzie worek słodyczy.
Z góry dziękujemy
~ Głodne Ptaki.

Akcja organizowana jest w ramach projektu "Ekologia".

 
Wycieczka na Uniwersytet Wrocławski PDF Drukuj

9 listopada około 40 uczniów realizujących projekt EKOLOGIA uczestniczyło w zajęciach na Uniwersytecie Wrocławskim. W ramach zajęć przedstawiona została prezentacja multimedialna oraz pokazy prostych doświadczeń obrazujące problematykę występowania wód podziemnych w środowisku skalnym. Uczniowie wykonali model warstwy wodonośnej, który posłużył do pokazania zjawisk zachodzących w obrębie zawodnionych warstw geologicznych. Zajęcia pozwoliły na zaznajomienie się nie tylko z budową warstwy wodonośnej, ale również z pojęciami porowatości oraz przepuszczalności wodnej, zagrożeniami związanymi z nadmiernym eksploatowaniem wód podziemnych oraz ich zanieczyszczeniem.

 
Podsumowanie I semestru realizacji projektu EKOLOGIA – żywioł WODA PDF Drukuj

11 stycznia 2012 r., na ostatnich w semestrze zajęciach z projektu, uczniowie podsumowali półroczną pracę. Zaprezentowali wyniki swoich badań w postaci plakatów, prezentacji multimedialnych i filmu. Jedna z grup przygotowała wywiad z pracownikiem wodociągów miejskich. Gimnazjaliści omówili efekty swojej pracy w bardzo profesjonalny sposób.

W projekt „EKOLOGIA - 3 – żywioły: WODA, ZIEMIA, POWIETRZE” zaangażowało się 44 uczniów, pracujących w 9 zespołach. Wszyscy brali udział w wycieczkach, doświadczeniach, badaniach naukowych.

 

Więcej…
 


Sukcesy Gimnazjum nr 2 w Bolesławcu

 

Nasze projekty od 2010 roku

V OGÓLNOPOLSKI ZJAZD
DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK
ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ,
NOSZĄCYCH IMIONA
UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU

czytaj więcej>>

PROGRAM ZJAZDU>>

ZJAZD - relacja

ZJAZD - załącznik

KRONIKA v ZJAZDU>>

Telefon zaufania

dla uczniów, rodziców i nauczycieli