21 grudnia 2015 r. podsumowaliśmy realizację zadań w projekcie „Ja i ludzki świat wokół mnie”, który był dofinansowany w ramach Rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła.”
„To już czwarty, lub piąty raz w grudniowy przedświąteczny dzień podsumowywaliśmy kolejny projekt. Projekt, który tok jak wszystkie wcześniejsze, w znacznym stopniu wspomógł i uatrakcyjnił szkolny program wychowawczy. Tym razem na podsumowanie projektu jego realizatorzy przygotowali film i spektakl podejmujący trudny i niezwykle ważki temat. Temat wobec, którego z pewnością nikt na sali nie pozostał obojętny.
Mnie zarówno jeden, jak i drugi obraz przypomina, że nie ma życia ludzkiego "usłanego kwieciem’’. Niepowodzenia, smutki, przykrości, choroby lub niedostatki zdarzają się każdemu i w każdym przedziale wiekowym, nie omijając nawet – wydawałoby się beztroskiego – dzieciństwa, młodzieńczości. Dobrze, jeżeli młody człowiek wynosi z domu rodzinnego doświadczenie miłości, wsparcia i zrozumienia, silne poczucie wartości moralnych, doświadczenie wiary i wartości, które umacniają w chwilach stresów i niepokojów młodzieńczych.
Aktorzy doskonale oddali kolejną życiową prawdę – różnimy się między sobą - jedni ludzie łatwiej sobie radzą z przeciwnościami losu, potrafią stawić czoła nawet dramatycznym sytuacjom, a inni bez wsparcia zamykają się w sobie, załamują się. Trzeba pamiętać, że w młodzieńczym wieku te psychiczne siły odpornościowe dopiero kształtują się. W tym okresie u człowieka występuje szczególna drażliwość zwłaszcza w obliczu niezrozumienia, a szczególnie zlekceważenia, ośmieszenia, nie mówiąc o szyderstwie czy agresji rówieśniczej, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, przybierającej postać dręczenia, szantażu lub wykluczania. Dobrze, jeżeli młodemu człowiekowi towarzyszą kochający rodzice, pomocni nauczyciele oraz, a może przede wszystkim rówieśnicze grono prawdziwych przyjaciół. W przeciwnym wypadku do rozpaczy, poczucia osamotnienia, alienacji, depresji i jej następstw w postaci rezygnacji z życia już tylko krok.
Myślę, że młodzi artyści dali nam wszystkim takie o to przesłanie – my wszyscy i każdy z nas z osobna obecny wokół drugiego człowieka może mu pomóc, gdy jest w kryzysie lub stać się współwinnym kroku ostatecznego, tragicznego i nieodwracalnego”.
Anna Rosłanowska-Choryłek - pedgog
Uroczystość rozpoczęła się filmem „Sen.” Problem, który poruszany jest w filmie pojawił się w ankietach, w których realizatorzy programu pytali uczniów o to, co jest dla nich ważne i o czym chcieliby rozmawiać podczas lekcji wychowawczych. Poprzez film dzieci apelują do dorosłych o uważność i niepozostawianie ich z problemami. Problem okaleczeń ubrali w sugestywny obraz filmowy: Klaudia Warężak, Zuzanna Lewandowska, Wiktoria Sobczyszyn, Piotr Komada, Paweł Grześków, Katarzyna Chlebowicz , Katarzyna Kędzierska , Roksana Wojtasińska, Ilona Palec, Milena Kobak, Natalia Rapa, Adrianna Rutkowska, Marcelina Skalna, Julia Śliwińska, Roksana Borcz, Maja Górska, Arthur Borawski, Mateusz Rzepiak, Adrian Myśka, Arkadiusz Fleszar, Eryk Marcichowski, Adrian Andrzejczak, Przemysław Kania wraz z nauczycielami: Grzegorzem Jankowskim, Urszulą Ilczyną, Katarzyną Wierzejską, Ewą Chrobot, Robertem Bielińskim i rodzicami: Sylwią Dworzecką i Agnieszką Sekułą. Opiekunami projektu filmowego byli: Urszula Ilczyna i Michał Szwed.
O tym, że w życiu są dwa wyjścia traktował spektakl „Bo nie jesteś sam …, " który był odpowiedzią na „prośbę” zawartą w tytule zadania projektowego – „Bo nie chcę być sam …” Spektakl traktuje o mocy słowa i jak są ważne – „słowa są jak kamienie”, mają wielką moc sprawczą - mogą niszczyć, ale też ratują. Autorem scenariusza są uczniowie: Marcin Bryłkowski, Karolina Deberna, Arkadiusz Grasza, Natalia Kownacka, Kamil Kucharski, Martyna Kuczyńska, Eliza Kulesza, Marek Łukasiewicz, Martyna Olszowy, Krzysztof Pachołek, Marcel Reliszka, Gabryś Piwowar, Marta Sarkowicz, Amadeusz Skorupka, Wiktoria Starostecka, Gabriela Stolarska, Karolina Szweda, Emil Karpiak, Patrycja Woś, Agnieszka Tykwińska, Damian Zaręba, Klaudia Zborowska, pod opiekąEwy Ołenicz-Bernackiej.
W nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas: Aleksandra Kisielewska, Filip Zarubiński, Paulina Mikutel, Oskar Kaleta, Eliza Sondaj, Justyna Babiasz, Julita Szymańska, Klaudia Kiepura, Damian Rusin, Łukasz Pławiak, Dominika Wiżgała, Emanuel Miżdal, Klaudia Kujawa, Weronika Flis, Sandra Mierzwa, Nicol Dzieduszek, Wojciech Chudzik, Marcelina Augustyniak i Malena Droszczak przygotowani przez Ewę Chrobot.
Kolędowali uczniowie: Eliza Sondaj, Magdalena Cichorzewska, Marika Zdunek, Natalia Biegacz, Wiktoria Roicka, Klaudia Gałkus, Zuzanna Hryniewicz, Zuzanna Kuśmierz, Martyna Myśka, Klaudia Prus, Martyna Wójcik, Milena Ziemska, Monika Drobisz, Paula Potocka i Izabela Leśniowska, pracujący na co dzień z Justyną Rapą.