6 miejsce w Polsce w konkursie IPN PDF Drukuj

Jakub Berestecki zajął 6. miejsce w kraju w konkursie „W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939 – 1989. Autorytet w czasach trudnych”. Reprezentował województwo dolnośląskie jako jeden z 10 laureatów wojewódzkiego etapu tego konkursu.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny oraz historii lokalnej i regionalnej. Do konkursu zgłosiło się ponad 2 000 uczniów ze szkół gimnazjalnych z całej Polski.

Przebieg konkursu był trzyetapowy. W I etapie (szkolnym) zadaniem uczniów było rozwiązanie testu z pytaniami dotyczącymi historii Polski w latach 1939 – 1989. W II etapie (regionalnym) uczestnicy przedstawiali pracę pisemną ukazującą wybraną osobę – kogoś z najbliższego środowiska – na tle ważnych dla Polski wydarzeń społeczno-historycznych wraz z uzasadnieniem wyboru.

Jakub Berestecki za bohatera swojej pracy i prawdziwy autorytet wybrał swojego pradziadka – Pana Józefa Borutę – uczestnika Bitwy warszawskiej, walki pod Monte Cassino, polskiego żołnierza, który po powracie z Anglii do kraju w 1945 roku musiał zmagać się z ówczesną polską rzeczywistością.

III etap konkursu (finał ogólnopolski) odbył się uroczyście 5 kwietnia 2011 r. w Warszawie, zostało na niego zaproszonych 65 uczestników konkursu – laureatów II etapu wraz z nauczycielami – opiekunami. Zadaniem finalistów konkursu była ustna odpowiedź na pytania dotyczące pracy przed Komisją Konkursową oraz prezentacja multimedialna rezultatów własnych działań.

W prezentacji Jakuba komisja szczególną uwagę zwróciła na podsumowanie pracy w postaci piosenki dotyczącej etapów życia Pradziadka, do której słowa ułożył prawnuk – Jakub Berestecki uczeń klasy 3e, który podjął wyzwanie wymagające poświęcenia i wielkiego wysiłku związanego z udziałem w ww. konkursie.

Opiekunem Jakuba jest Beata Orczyk – nauczyciel historii i wos.

 

Sukcesy Gimnazjum nr 2 w Bolesławcu

 

Nasze projekty od 2010 roku

V OGÓLNOPOLSKI ZJAZD
DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK
ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ,
NOSZĄCYCH IMIONA
UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU

czytaj więcej>>

PROGRAM ZJAZDU>>

ZJAZD - relacja

ZJAZD - załącznik

KRONIKA v ZJAZDU>>

Telefon zaufania

dla uczniów, rodziców i nauczycieli