Jakub Berestecki - laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego PDF Drukuj

Uczeń klasy III e Jakub Berestecki został laureatem IV etapu (centralnego) XVI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 od Obertyna do Wiednia.", który odbył się w dniach 2-4 czerwca b.r. w Warszawie.

Do zmagań z wiedzy historycznej na etapie szkolnym przystąpiło ok. 25 tys. uczniów z gimnazjum, z których jedynie 40 dotarło do ścisłego finału. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w siedmiu konkurencjach, które odbywały się w Muzeum Wojska Polskiego, Bibliotece Narodowej oraz na terenie Warszawy i okolic (obiekt historyczny): Były to:
1) Broń i barwa;
2) Malarstwo batalistyczne;
3) Eksponat muzealny;
4) Film;
5) Literatura;
6) Geografia Militarna;
7) Obiekt historyczny;
Konkurencje 1), 2), 4), 5), 6) - polegały na rozwiązywaniu testów z pytaniami otwartymi i zamkniętymi, z odniesieniem do ekspozycji muzealnej, map, filmów, cytatów z literatury.

Konkurencje 3) i 7) - polegały na przedstawieniu ustnej prezentacji na temat wybranych losowo: eksponatu muzealnego i obiektu historycznego w Warszawie. Jakub jako eksponat wylosował XVII wieczny berdysz. W konkurencji obiekt historyczny wcielił się w rolę przewodnika oprowadzając komisję po Pałacu Krasińskich.

Jakub Berestecki ostatecznie zajął IX miejsce w Polsce oraz I miejsce w konkurencji eksponat muzealny.