Dzień Kresowiaka PDF Drukuj

17 czerwca 2011 roku odbył się w naszej szkole Dzień Kresowiaka. Było to podsumowanie projektu edukacyjnego pt. „Ocalić mogiłę pradziada od zapomnienia”, do którego gimnazjum przystąpiło w lutym 2011 roku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Kresowiacy: pani Stanisława Balawender, pan Mieczysław Sulikowski, pani Anastazja Sulik oraz pani Stanisława Zięcik. Swoją obecnością zaszczycili nas także: pan Kornel Filipowicz – zastępca Prezydenta Miasta Bolesławiec oraz pani Beata Sulska – Naczelnik Wydziału Społecznego.

Organizatorami imprezy byli nauczyciele: Ewa Chrobot, Joanna Kupisz, Grzegorz Jankowski i Katarzyna Sulik.
W realizację projektu zaangażowała się w formie wolontariatu młodzież gimnazjalna, która tego dnia wraz z opiekunami zorganizowała sprzedaż pajdy chleba ze smalcem, pierogów ruskich, ciast, napojów, ponadto od uczestników imprezy zbierała symboliczną złotówkę na odrestaurowanie mogił zapomnianych na Kresach. W ten sposób łącznie uzbierano około tysiąca złotych. Przeprowadzono również zbiórkę zniczy.

W ramach zajęć edukacyjnych odbyło się wiele ciekawych lekcji:
1. Śladami bohaterów – pani Joanna Kupisz i uczniowie z kl. I b: E. Pińczuk, D. Juszczyk
2. Spotkania z „żywą historią” – p. Ewa Chrobot
3. Adama Mickiewicz jakiego nie znacie – p. Katarzyna Sulik wraz z uczniami Sz. Drozdkiem, N. Ogarek, A. Błaszczak
4. O Kresach – pan G. Jankowski
5. Muzeum Juliusza Słowackiego na Kresach – pani Barbara Dolecka i uczeń Wojciech Turek
6. Kresy w multimediach – pani Urszula Ilczyna z uczniem Pawłem Jasnorzewskim.

W czasie przerw uczniowie mogli obejrzeć tańce ludowe i usłyszeć piosenki z Kresów w wykonaniu gimnazjalistów.
Impreza była bardzo udana.

Oprac.: K.Sulik, A.Szylin