Projekt „Bezinwestycyjne oszczędzanie energii" PDF Drukuj

W roku szkolnym 2011/2012 grupa uczniów z Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir wzięła udział w VIII edycji projektu organizowanego przez Polski Klub Ekologiczny – Okręg Dolnośląski „Bezinwestycyjne oszczędzanie energii w szkołach dolnośląskich”.

W ramach projektu przeprowadzono:
• 4 spotkania edukacyjne
• konkurs pt. „Oszczędzaj energię – to się opłaca”
• 2 wycieczki edukacyjne.

Na I spotkaniu, które odbyło się 17.10.2011 r. przedstawiono informacje o działalności PKE-OD i projekcie oraz przeprowadzono wykłady:
- Proste sposoby oszczędzania energii – mgr Krystyna Haladyn
- Możliwości wywiązania się Polski z zobowiązań UE wobec zmian klimatycznych – dr inż. Aureliusz Mikłaszewski
- Obciążenie środowiska poprzez spalanie paliw kopalnych – dr inż. Zdzisław Matyniak
Nasi uczniowie z zainteresowaniem śledzili wykłady.

I WYCIECZKA EDUKACYJNA
27 października 2011 r. odbyła się pierwsza wycieczka edukacyjna do Słonecznej Szkoły w Bielawie. Młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących odnawialnych źródeł energii i mogła zobaczyć kolektory słoneczne, kotły na biomasę, rekuperatory i elektrownię wiatrową.

II Spotkanie edukacyjne odbyło się 22 listopada 2011 roku.
Grupy energetyczne dokonały prezentacji nt. działań prowadzonych w szkole dotyczących oszczędzania energii oraz wysłuchały wykładów:
- Odnawialne źródła energii w skali kraju i u „Kowalskiego” – dr inż. Aureliusz Mikłaszewski
- Obciążenia środowiska przy oszczędzaniu energii i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii – dr inż. Zdzisław Matyniak
Na spotkaniu ogłoszono konkurs pt. „Oszczędzaj energię – to się opłaca” w kategoriach: plakat, piktogram i prezentacja multimedialna.

III Spotkanie edukacyjne odbyło się 8 marca 2012 roku.
Na początku zarejestrowano prace konkursowe i utworzono komisję konkursową złożoną z przedstawiciela młodzieży, szkolnych koordynatorów i przedstawicieli PKE –OD. W części seminaryjnej grupy energetyczne wysłuchały wykładów:
- Gaz łupkowy – szansa dla Polski czy zagrożenie dla środowiska – dr inż. Aureliusz Mikłaszewski
- Kalkulator „śladu węglowego” – dr inż. Zdzisław Matyniak

W części warsztatowej odbyły się pokazy eksperymentów chemicznych nt. „Wykorzystania alternatywnych źródeł energii” – mgr Krystyna Gans i mgr inż. Krystyna Piosik.

14 maja 2012 – II wycieczka edukacyjna Nasi uczniowie pojechali do Wrocławia:
o Uczestniczyli w rejsie po Odrze i wysłuchali prelekcji nt. „Rola Odry w gospodarce Wrocławia” – mgr R. Majewicz
o Zwiedzili Elektrownię wodną na Odrze
o Zwiedzili Dom Pasywny w Smolcu – dom bez grzejników, wykorzystujący energię ze źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, wymienniki ciepła, bierna energia słoneczna) i energię z odzysku (rekuperator).

IV spotkanie edukacyjne – 5 czerwca 2012 Na początku spotkania przedstawiciel zakładu energetycznego TAURON wyjaśnił „Co zawiera faktura za energię – rynek
energetyczny w Polsce”.
Następnie dr inż. Aureliusz Mikłaszewski przedstawił „Kierunki rozwoju energetyki w Polsce”.
W części warsztatowej mgr Krystyna Gans i mgr inż. Krystyna Piosik przedstawiły II część pokazów eksperymentów – „Wykorzystania alternatywnych źródeł energii”. Ponad to uczniowie brali udział w eksperymentach.

Na zakończenie spotkania ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody. Nasi uczniowie zajęli:
- I miejsce w kategorii plakat (Karolina kl. III e)
- I i II miejsce w kategorii piktogram (Monika i Patrycja kl. II c)
- III miejsce za prezentację multimedialną (Paweł kl. II c)

Nagrody wręczał prezes PKE – OD dr inż. Aureliusz Mikłaszewski i dyrektor Gimnazjum Samorządowego nr 2 mgr Marii Subik.

Przystąpienie do projektu energetycznego spowodowało, że uczniowie poczuli się odpowiedzialni za racjonalne korzystanie z energii elektrycznej, energii cieplnej i wody.
Trwale ukształtowały się zachowania uczniów dotyczące oszczędzania energii nie tylko w szkole ale także w domu i w innych miejscach, w których przebywają.

Jestem trendy chodzę do szkoły

Rok szkolny 2016_2017

O konkursie