Konferencja "Elektro-nie-śmieci" PDF Drukuj

22 marca 2013 roku w naszej szkole odbyła się konferencja dotycząca elektrośmieci. Zorganizowana została przez uczniów naszego gimnazjum przy współpracy z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa.

Publiczność zgromadziła się o godz. 9.00, a uroczystość rozpoczął pan Szymon Głogowski, nauczyciel i organizator konferencji. Na sali znajdowało się 80 osób, w tym głównie uczniowie naszej szkoły oraz SP 3, SP 4, GS 1 i I LO. Tematyką spotkania były elektoroodpady i sposób ich zagospodarowania.

Pierwszą prezentację przedstawił Szymon Głogowski, koordynator regionalny programu "Szkoły dla ekorozwoju" ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej TREK. Pan Głogowski opowiedział o międzynarodowym certyfikacie ekologicznym "Zielona Flaga" i o bolesławieckich szkołach, które go posiadają. Certyfikat taki może uzyskać szkołą prowadząca aktywną edukację ekologiczną. Następnie został wyświetlony film "Opowieść o rzeczach", z którego dowiedzieliśmy się, że większość produkowanych rzeczy ma zły wpływ na środowisko naturalne, nie tylko nasze, ale całego świata.

Potem uczniowie GS 2 przedstawili plan kampanii dotyczącej elektrośmieci na rok szkolny 2012/13. Kolejne prezentacje mówiły o tym, czym są elektroodpady, o ich wpływie na środowisko, ich racjonalnym użytkowaniu w myśl zasady 3R (Reduce-Reuse-Recycle, co oznacza: ograniczaj zakupy, ponownie wykorzystuj, przetwarzaj). Na potrzebę konferencji został też rozebrany komputer i omówiono na jego przykładzie materiały, z których go wykonano. Prelegenci zwrócili szczególną uwagę na toksyczność niektórych części, które mają zgubny wpływ na środowisko.

Uczestnicy dowiedzieli się też o korzyściach i konsekwencjach finansowych nowej ustawy dotyczącej wywozu odpadów. W trakcie pracy w grupach wyliczone zostało, że gdy szkoła będzie segregowała śmieci, to rocznie jest w stanie zaoszczędzić do 5000 zł. Uczniowie mieli wiele oryginalnych pomysłów na zagospodarowanie tej kwoty, ale pytanie czy wystarczy im konsekwencji w segregacji.

Jednym z gości konferencji był Piotr Tutak z Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, który opowiadał o procesach i technologiach przetwarzania elektorodpadów, w szczególności telewizorów, pralek i sprzętu AGD. Ponadto pan Tutak zapoznał nas z działaniami swojej firmy.

Konferencja jest inauguracją kampanii, która będzie prowadzona przez uczniów GS 2 na terenie miasta. Kampanię będą reklamować spoty przygotowane przez trzecioklasistów, w których mafia daje do zrozumienia, że elektrośmieci oddaje się do punktu zbiórki. A kto chce zadzierać z mafią ?

GS 2 jest jedyną szkołą na Dolnym Śląsku, która zakwalifikowała się do projektu "Elektro-nie-śmieci".

1. Relacja w TV Azart Sat
2. Nasz artykuł na stronie www.istotne.pl

 

Sukcesy Gimnazjum nr 2 w Bolesławcu

 

Nasze projekty od 2010 roku

V OGÓLNOPOLSKI ZJAZD
DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK
ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ,
NOSZĄCYCH IMIONA
UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU

czytaj więcej>>

PROGRAM ZJAZDU>>

ZJAZD - relacja

ZJAZD - załącznik

KRONIKA v ZJAZDU>>

Telefon zaufania

dla uczniów, rodziców i nauczycieli