Jak dbamy o ekorozwój w naszym otoczeniu PDF Drukuj

Dnia 3 kwietnia 2013 roku w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu uczennice klasy II „b” - Daria Chłopicka i Adrianna Gabrych pod opieką Pani Anny Gorzkowicz przeprowadziły debatę pod tytułem: „Jak dbamy o ekorozwój w naszym otoczeniu”. W roli ekspertów w dyskusji udział wzięli: Pani Małgorzata Myszka - nauczyciel biologii w I Prywatnym Gimnazjum, Pani Aleksandra Szylin - działaczka Stowarzyszenia „Trójrzecze”, Pani Iwona Gordzicz - nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Pan Piotr Tutak - ekspert z Miejskich Zakładów Gospodarki Komunalnej. W debacie uczestniczyli również uczniowie oraz Dyrektor Szkoły Pani Maria Subik.

Celem debaty było uświadomienie uczniom, czym jest ekologia oraz jak niebezpieczny dla nas wszystkich jest brak dbałości o środowisko, w którym żyjemy. Zgromadzona publiczność zadawała ekspertom pytania. W trakcie dyskusji padło kilka istotnych pytań, jak na przykład to podstawowe, czyli czym według zebranych jest ekologia? Czy społeczeństwo stać na działania ekologiczne, gdyż niektórzy twierdzą, że jest to po prostu zbyt drogie. Jak uświadamiać ludzi i w jaki sposób pracować na rzecz ekologii. Co robić, aby młodzież w szkołach zaangażowała się w pracę dla środowiska? Jakich form i metod używać, by były skuteczne i możliwe do realizacji właśnie w warunkach szkolnych.

Dyskusja miała ożywiony charakter i zakończyła się spisaniem propozycji dotyczących tego, w jaki sposób młodzież szkolna mogłaby efektywniej dbać o środowisko, w którym żyjemy. Oto niektóre z nich: •
Happening pokazujący mieszkańcom okolicy, jak duże znaczenie ma zgniatanie śmieci (np. butelek, kartonów) przed ich wyrzuceniem. •
Organizowanie wycieczek na wysypisko do Trzebienia, ich celem byłoby pokazanie uczniom, jak wiele rzeczy wyrzucamy oraz jaka jest skala i wielkość wysypiska. •
Akcja zbierania kartek z niepotrzebnych już zeszytów, w celu ich późniejszego wykorzystania (np. podczas kartkówek).

Ważne, że w najbliższym czasie organizatorki debaty planują wprowadzić w życie pomysł wykorzystywania czystych kartek z użytych zeszytów. Można będzie je wrzucać do specjalnego kartonu znajdującego się w oznaczonym miejscu w szkole. Tej pożytecznej akcji życzymy powodzenia.