Jak dbać o rozwój ekologii w naszym otoczeniu? PDF Drukuj

4.04.2013 roku w naszej szkole, czyli w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu odbyła się debata panelowa na temat: „Jak dbać o rozwój ekologii w naszym otoczeniu?”. Przygotowały i prowadziły ją uczennice klasy II „b” - Anita Szerszunowicz oraz Klaudia Karpińska. Wśród ekspertów znaleźli się: Pani Ewa Ołenicz-Bernacka - Radna Rady Miasta Bolesławiec w latach 2006 - 2010, Pan Piotr Tutak - reprezentant Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Pani Anna Gorzkowicz - nauczycielka historii oraz Joanna Kowalik - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Publiczność stanowili uczniowie gimnazjum, Pani Dyrektor Maria Subik oraz zaproszeni rodzice.

Podczas debaty poruszone zostały bardzo ważne problemy dotyczące tego, co zagraża środowisku, a także segregacji śmieci oraz tak zwanych zachowań ekologicznych. Efektem dyskusji było sformułowanie pomysłów na to, jak żyć, jednocześnie dbając o środowisko. Podkreślono fakt, że działanie na rzecz ekologii musi być systematyczne, a nie tylko akcyjne i wiązać się z planowymi działaniami służącymi budzeniu świadomości ekologicznej. Ważne, aby odbywało się od najmłodszych lat i nie było przypadkowe. Sporo uwagi poświęcono segregacji śmieci i temu, jak przekonać społeczeństwo, że jest to ważne i pożyteczne dla wszystkich bez wyjątku obywateli. Zaproponowano także kilka możliwych do zrealizowania w szkole działań, jak na przykład happeningi zwracające uwagę na problemy związane z dbałością o czystość środowiska, w którym żyjemy, czy nakręcane przez młodzież filmy reklamujące ekologiczny styl życia oraz ich publiczna prezentacja.

Organizatorki debaty mają nadzieję, że przyniesie ona pozytywne efekty, skłoni do przemyśleń oraz wpłynie na zmianę zachowania wielu osób. W przyszłości planowane są kolejne takie spotkania, bo jak zauważono, debata na temat ekologii jest również świetną formą promocji tych istotnych w naszym życiu zagadnień.