Ekologia
Konkursy ekologiczne PDF Drukuj

Dnia 26. października 2012r. w piątek we Lwówku Śląskim odbył się etap rejonowy XIX Regionalnego Konkursu Biologiczno – Ekologicznego Szkół Gimnazjalnych pt. „Ochrona przyrody w Polsce”. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Jankiewicz z klasy I d i Arkadiusz Karczmarz z klasy III b. W wyniku rozgrywek do ostatniego etapu regionalnego zakwalifikował się Arkadiusz Karczmarz. Weźmie on udział w dwudniowym finale regionalnym, który odbędzie się w dniach 9-10.11.2012. Gratulujemy i życzymy powodzenia !

Również 26. października w Bolesławcu odbył się etap powiatowy regionalnego konkursu wiedzy o bioregionie p.n. „W krainie łużyckich wód i mokradeł”. W tym konkursie szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Patrycja Nizioł z klasy III c, Natalia Mojsa z klasy III c i Klaudia Kułaga z klasy III f.

 
Projekt „Bezinwestycyjne oszczędzanie energii" PDF Drukuj

W roku szkolnym 2011/2012 grupa uczniów z Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir wzięła udział w VIII edycji projektu organizowanego przez Polski Klub Ekologiczny – Okręg Dolnośląski „Bezinwestycyjne oszczędzanie energii w szkołach dolnośląskich”.

W ramach projektu przeprowadzono:
• 4 spotkania edukacyjne
• konkurs pt. „Oszczędzaj energię – to się opłaca”
• 2 wycieczki edukacyjne.

Więcej…
 
Podsumowanie drugiego semestru projektu EKOLOGIA PDF Drukuj

Pod koniec roku szkolnego podsumowaliśmy żywioł ZIEMIA w projekcie EKOLOGIA. Zajęcia w ramach projektu dały uczniom wiele doświadczeń, byliśmy na kilku wycieczkach. Odbyły się również zajęcia terenowe z pracownikiem uniwersytetu.
Wzięliśmy także udział w zajęciach na Uniwersytecie Wrocławskim. Poszczególne zespoły przygotowały prezentacje tego, co robiły na zajęciach.

 
Upominek od Pani Miry PDF Drukuj
1 czerwca gościliśmy w naszej szkole panią Mirę Stanisławską – Meysztowicz, prezesa Fundacji Nasza Ziemia, organizatorkę akcji „Sprzątanie świata”

Za organizację spotkania oraz za ekologiczne działania przeprowadzone w naszej szkole otrzymaliśmy od pani Miry miły upominek – dwie książki, które trafią do zbiorów naszej szkolnej biblioteki. W jednej z nich pani Mira umieściła dedykacje dla uczniów naszej szkoły.
 
Spotkanie z Mirą Stanisławską-Meysztowicz PDF Drukuj
1.06.12 mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Mirę Stanisławską – Meysztowicz, prezesa Fundacji Nasza Ziemia, organizatorkę akcji „Sprzątanie świata” i inicjatorkę wielu wspaniałych przedsięwzięć ekologicznych.
W spotkaniu organizowanym w naszej szkole udział wzięli także przedstawiciele Gimnazjum Samorządowego nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 4. Była okazja, by posłuchać ciekawej opowieści o pełnym pasji życiu i pracy pani Stanisławskiej- Meysztowicz w Polsce i Australii oraz uzyskać odpowiedzi na liczne pytania.
Współorganizatorem imprezy było Stowarzyszenie Trójrzecze i Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.
 
Wycieczka do oczyszczalni ścieków PDF Drukuj
Semestr zimowy w projekcie EKOLOGIA to praca nad żywiołem WODA. Na zajęciach uczniowie sprawdzili stan chemiczny wody w Bobrze, stawach i zbiornikach miejskich. Przeliczali zużycie wody w różnych aspektach życia codziennego /ile do czego, ile na 1 osobę w domu, w szkole/. Poznali zagrożenia wynikające z działalności ludzkiej, wypracowali sobie świadomość ekologiczną. Wiedzą już, dlaczego musimy dbać o zasoby wody na Ziemi.

Domknięciem pracy nad tym żywiołem była wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Bolesławcu. Większość z nas była tam pierwszy raz. Pani inżynier, pracownik oczyszczalni oprowadziła nas po obiekcie i pokazała nam cały proces oczyszczania, od momentu wpłynięcia ścieków do chwili wypuszczenia czystej wody do rzeki Bóbr.

Co nas pozytywnie zaskoczyło:
- nigdzie nie poczuliśmy oczekiwanego smrodku ścieków  ,
- wszędzie było sterylnie czysto,
- woda wypływająca z oczyszczalni podnosi klasę wody w Bobrze z drugiej na pierwszą,
- oczyszczalnia oprócz wody produkuje biogaz, jest samowystarczalna energetycznie.

Zdjęcia ze strony http://www.pwik.boleslawiec.pl/219,oczyszczalnia-boleslawiec.html
 
Zajęcia terenowe w Projekcie Ekologia PDF Drukuj
W środę, 11 kwietnia 2012 r. przyjechał do naszej szkoły pan Michał Godek, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego i przeprowadził z uczestnikami projektu EKOLOGIA zajęcia terenowe. Po krótkim pokazie i wykładzie o przyczynach zanieczyszczenia powietrza i jego wpływie na choroby drzew, wyszliśmy w teren.
Przy pomocy profesjonalnych czujników określiliśmy podstawowe parametry klimatyczne. Poznaliśmy podstawowe metody badawcze i dokonaliśmy pomiarów m.in. przyrządem do badania wilgotności. Badaliśmy prędkości wiatru, mierzyliśmy temperaturę powietrza.

Potem zbadaliśmy stan zdrowia jednego ze świerków na terenie szkoły metodą stosowaną przez dendrologów do szacowania stanu zdrowia drzew i do szacowania szkód spowodowanych kwaśnymi deszczami. Drzewa na terenie naszej szkoły mamy zdrowe.
Jesteśmy bardzo pomysłowi, w każdych warunkach damy sobie radę. Tak robiliśmy notatki:
Opracowała:Ewa Mieniek
 
Sadzą las PDF Drukuj
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sadzenia lasu wspólnie z Nadleśnictwem Bolesławiec.

Zobacz materiał filmowy TV Łużyce - tutaj
 
Edukacja ekologiczna konsumentów na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej PDF Drukuj

Uczniowie klasy 1d, pod kierunkiem pani Jolanty Smolińskiej-Yacoubi wezmą udział w projekcie leśnym, dotyczącym zrównoważonej konsumcji oraz odpowiedzialnej gospodarki zasobami leśnymi.

Zajęcia wprowadzające do tego projektu odbyły się 5 marca 2012 i prowadzone były przez panią Magdalenę Głogowską, edukatorkę Polskiej Zielonej Sieci.

Warto wspomnieć, że Polska Zielona Sieć wybrała naszą szkołę do realizacji tego projektu, spośród wielu zgłoszeń, które spłynęły z Dolnego Śląska. Jesteśmy jedną z pięciu szkół na terenie województwa, która dostąpiła możliwości działania w tym obszarze.

Uczestnicy projektu będą mieli nie lada wyzwanie, stworzyć film przedstawiający działania i przeprowadzone akcje i przeprowadzone akcje promujące i rozpowszechniające dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji drewna i produktów papierniczych w różnych grupach społeczności lokalnej.

Uczniowie wraz z nauczycielem uzupełniają przygotowany wzór raportu oceniającego zasięg organizowanej kampanii oraz zmiany w społeczności, które zaszły w wyniku ich działań.

Więcej o projekcie na stronie www.ekonsument.pl/lasy

 

Więcej…
 
Wyniki ogólnopolskiego konkursu "Drugie Życie Elektrośmieci" PDF Drukuj

Gratuluję i dziękuję zespołowi Ekobolgim2 z klasy 3f za pracę w projekcie i zajęcie 10. miejsca na 68 startujących drużyn z całego kraju. Sukces w pierwszym etapie będzie mobilizacją w drugim etapie konkursu.

Opiekun drużyny Maria Subik

 

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sukcesy Gimnazjum nr 2 w Bolesławcu

 

Nasze projekty od 2010 roku

V OGÓLNOPOLSKI ZJAZD
DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK
ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ,
NOSZĄCYCH IMIONA
UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU

czytaj więcej>>

PROGRAM ZJAZDU>>

ZJAZD - relacja

ZJAZD - załącznik

KRONIKA v ZJAZDU>>

Telefon zaufania

dla uczniów, rodziców i nauczycieli