Ekologia
Drugie życie elektrośmieci PDF Drukuj

Co to są ELEKTROŚMIECI?
Dlaczego ELEKTROŚMIECI szkodzą?
Co można odzyskać z ELEKTROŚMIECI?
Jak problemy z ELEKTROŚMIECIAMI są rozwiązywane w naszym mieście?

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwał zespół EKOBOLGIM2 z klasy 3f.
Wszystkie informacje o naszych działaniach znajdziecie poniżej:

Więcej…
 
Sukcesy naszych uczniów w konkursie fotograficznym "Dzikość natury - dzikość serca" PDF Drukuj

7 grudnia odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym i fotograficznym "Dzikość natury - dzikość serca". Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00 i przybyło na nią blisko 40 osób - laureatów wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Następnie zdobywcom pierwszych miejsc w konkursie fotograficznym wręczone zostały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody - 10-calowe tablety, natomiast wyróżnione osoby otrzymały dwutomowy album "Ptaki".

W kategorii plastycznej wręczono 3 nagrody główne oraz 4 wyróżnienia. Ponadto odbyło się również wręczenie nagród w kategorii "Leśne spotkania 1 stopnia" oraz nagrody specjalne jury.

Z naszego gimnazjum laureatami zostali:
- Krzysztof Wąsik - III miejsce 
- Radosław Górecki - wyróżnienie

Uroczystość odbyła się w Bolesławieckim Ośrodku Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki.
Nagrody zostały sfinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Trójrzecze) oraz Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu. 

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie "Trójrzecze".
Współorganizatorami konkursu były: Urząd Miasta Bolesławiec, Starostwo Powiatowe Zgorzelec oraz Starostwo Powiatowe Bolesławiec.

Lista nagrodzonych osób w konkursie fotograficznym.

Lista nagrodzonych osób w konkursie plastycznym.

Zapraszamy do galerii.

 

 
Wyróżnienie w konkursie fotograficznym PDF Drukuj

Uczennica naszego gimnazjum, Oliwia Żabińska z klasy II f została wyróżniona w Konkursie Fotograficznym "Mój las" (kategoria szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne) organizowanym przez Nadleśnictwo Bolesławiec w ramach Międzynarodowego Roku Lasów.

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 100 prac.

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 02.12.2011 roku.

Laureatce serdecznie gratulujemy!

 
Duże sukcesy w konkursach biologicznych i ekologicznych PDF Drukuj

4. października odbył się etap szkolny XVIII Regionalnego Konkursu Biologiczno- Ekologicznego Szkół Gimnazjalnych pt. „Ochrona przyrody w Polsce”. Najlepsze wyniki osiągnęli: Kamila Kamińska z klasy III c, Dawid Matuszak z klasy III g oraz Arkadiusz Karczmarz z klasy II b.
To oni reprezentowali naszą szkołę na kolejnym etapie, który odbył się 24. października w Gryfowie Śląskim.
W etapie rejonowym Kamila Kamińska uzyskała najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich uczestników i zakwalifikowała się do ostatnich zmagań.

Ostatni, regionalny etap konkursu, odbył się w dniach 4-5 listopada i był imprezą dwudniową. W pierwszym dniu przed południem w Wojcieszowie 24 najlepszych gimnazjalistów z regionu pisało test wyboru, uzupełniało schematy i wykresy oraz rozpoznawało gatunki roślin i zwierząt. Do ścisłego finału ustnego zakwalifikowało się 10 uczniów, w tym Kamila. Etap ustny odbył się następnego dnia rano w Łupkach. Finaliści mieli za zadanie publicznie rozpoznać gatunki roślin i zwierząt chronionych, nazwać przedstawiony park narodowy, odpowiedzieć na kilka pytań szczegółowych oraz omówić jedno wylosowane przez siebie zagadnienie przyrodnicze. W rozgrywkach ustnych Kamila zajęła I miejsce, natomiast po zsumowaniu wszystkich punktów z testu i etapu ustnego ostatecznie zajęła IV/V miejsce w konkursie na 1032 uczniów biorących udział w etapach szkolnych w gimnazjach naszego regionu.

20. października odbył się etap powiatowy konkursu o bioregionie „ W krainie łużyckich lasów”. Do zmagań została przygotowana drużyna w składzie: Kamila Kamińska z klasy III c, Amelia Osip z klasy III c i Radosław Górecki z klasy III c. W etapie powiatowym drużyna naszego gimnazjum zdobyła I miejsce (w kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) oraz zakwalifikowała się do etapu regionalnego, który odbył 8. listopada w Świeradowie.
Podczas rozgrywek drużyny rozwiązywały test dotyczący osobliwości przyrodniczych trzech powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego, a także zgorzeleckiego. W etapie regionalnym nasi uczniowie również okazali się najlepsi, zajęli I miejsce wśród szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego regionu.

Opiekun konkursów – Dorota Marusiak

 
Zielona Flaga PDF Drukuj

Otrzymaliśmy Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny ZIELONA FLAGA. Posiada go tylko 124 szkół z całej Polski.

W czasie konferencji, w której wzięło udział blisko 300 uczestników: nauczycieli z całego kraju, przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wspierają Program swoim patronatem, w tym Dolnośląskiego Kuratora Oświaty nastąpiło wręczenie wyróżnień dla najbardziej zaangażowanych w działania proekologiczne szkół - międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi.

Warto zaznaczyć, że patronat nad imprezą objął też Prezydent Rzeczypospolitej – Bronisław Komorowski, którego list do uczestników odczytał doradca z Kancelarii Prezydenta Henryk Wujec.

 

Zieloną Flagę w imieniu naszej szkoły odebrał nauczyciel Szymon Głogowski, który jest koordynatorem działań ekologicznych w gimnazjum.

Więcej…
 
Łowcy drzew PDF Drukuj

Zmierzyliśmy 58 drzew w alei lipowej, w której występuje pachnica dębowa - bardzo rzadki gatunek chrząszcza, chroniony w całej Unii Europejskiej.
Dzięki tym działaniom Kwadratowe Kółko z przedstawicielami Stowarzyszenia Trójrzecze rozpoczęło działania w programie "Akcja Dżeffko" realizowanym w naszym mieście. Program ma na celu odnalezienie na terenie Bolesławca jak największej ilości drzew o wymiarach pomnikowych, następnie dokonanie pomiarów dendrometrycznych (wysokość drzewa, obwód, rozpiętość korony), określenie gatunku, itd. Do tych pomiarów został wykorzystany specjalistycznych sprzęt: GPS, klupa, wysokościomierz oraz taśma miernicza.

Przed nami kolejne drzewa do odnalezienia. Uczestnicy będą uczyć się wypełniać wniosek o uznania obiektu za pomnik przyrody, który następnie złożą w Urzędzie Miasta.

W akcję pod patronatem Prezydenta Miasta, zaangażowane są również inne szkoły: SP 4, SP 5, Gimnazjum nr 4. Liczymy na obecność kolejnych placówek.

 
Projekt "Ekologia" PDF Drukuj

Rozbudź w sobie 3 żywioły - wody, ziemi i powietrza.
Weź udział w ogólnopolskim projekcie, w którym poznasz inne oblicze ekologii.

W dniach od 5.09.2011r. do 23.09.2011r. odbędzie się rekrutacja uczniów klas I -III do udziału w Projekcie Ekologicznym "3 ŻYWIOŁY woda, ziemia, powietrze".

Projekt będzie realizowany przez najbliższe 4 semestry po 4 godziny tygodniowo. Każdy semestr to inny blok tematyczny. W ramach realizacji projektu uczniowie skorzystają z następujących form obowiązkowych zajęć pozalekcyjnych:
• laboratoria,
• doświadczenia,
• eksperymenty,
• badania w terenie,
• prezentacje,
• lekcje pokazowe na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego.

Celem projektu jest:
• rozbudzenie ciekawości badawczej wśród młodych ludzi jako najkrótszej drogi do sukcesu w nauczaniu przedmiotów ścisłych,
• wyedukowanie ucznia jako osoby posiadającej praktyczne umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy,
• zwiększenie zainteresowania uczniów kontynuacją kształcenia na kierunkach technicznych i przyrodniczych,
• wypracowanie i przetestowanie do 2013 r. kompleksowego, innowacyjnego, interdyscyplinarnego programu nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Uczniowie chcący wziąć udział w projekcie proszeni są o kontakt i pobranie ankiet od pani Ewy Mieniek /sala 53/.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.innowacyjnyekolog.pl i w ulotce informacyjnej.

 
Konkurs foto "Dzikość natury - dzikość serca" PDF Drukuj

Jeśli jesteś entuzjastą fotografii, lubisz spędzać czas na jej łonie, z aparatem w ręku, mamy dla Ciebie szansę sprawdzenia swoich umiejętności w konkursie fotograficznym „Dzikość natury-dzikość serca”.
Celem konkursu jest zachęcenie mieszkańców do przyjrzenia się okolicznej przyrodzie, zauważenia jej różnorodności i piękna - a przy okazji odkrycia, jak przyrodniczo atrakcyjne są miejsca, w których mieszkamy.

Konkurs został przygotowany dla trzech grup wiekowych:
1) dzieci do 10 roku życia – konkurs plastyczny,
2) dzieci 11- 16 lat – konkurs fotograficzny,
3) osoby powyżej 16 roku życia – konkurs fotograficzny.

Konkurs trwa do 14 października 2011 roku. Zakończony zostanie wystawami w Zgorzelcu i Bolesławcu. Podczas wernisażu prac zostaną wręczone nagrody za najlepsze prace o łącznej wartości min. 5000 zł.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Trójrzecze z Bolesławca.
Współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe Zgorzelec i Starostwo Powiatowe Bolesławiec.
Konkurs ten jest komponentem projektu ”Ekoskapady naturalnymi ścieżkami – pilotażowy program terenowej edukacji ekologicznej”, który jest finansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i współfinansowany przez Urząd Miasta Bolesławiec.

Ściągnij regulamin konkursu.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Sukcesy Gimnazjum nr 2 w Bolesławcu

 

Nasze projekty od 2010 roku

V OGÓLNOPOLSKI ZJAZD
DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK
ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ,
NOSZĄCYCH IMIONA
UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU

czytaj więcej>>

PROGRAM ZJAZDU>>

ZJAZD - relacja

ZJAZD - załącznik

KRONIKA v ZJAZDU>>

Telefon zaufania

dla uczniów, rodziców i nauczycieli